Top Lajme

Integrimet, çfarë duhet bërë Maqedonia

Analistët politikë, duke komentuar vendimin e mbledhjes së XItë Këshillit për Stabilizim-Asociim ndërmjet BE-së dhe Republikës së Maqedonisë, me ç’rast u soll rekomandim i ri që Maqedonia të fillojë bisedimet për anëtarësim me BE-në, si dhe të hyjë në fazën e dytë të Marrëveshjes për Stabilizim- Asociim, thonë se kjo

Lajme

WP: SHBA-ja duhet të kërkojë çarmatosjen e Hamasit

Tipari dallues i luftës së fundit në mes të Izraelit dhe Hamasit janë “tunelet ofensive”, siç i quan ushtria e Izraelit, shkruan Washington Post, në editorialin e saj. Gazeta amerikane në pjesën e parë të këtij editoriali bën një përshkrim të arsyeve që e kanë nxitur Izraelin të nisë ofensivën tokësore në Gaza, pasi vetëm deri të mërkurën, 28 tunele të tilla janë zbuluar, ndërsa gjysma e tyre të çojnë deri në territorin izraelit. Ajo që është më e dukshme,

Strugë

“Summer Fest” edhe në Strugë

Aktiviteti i mbështetur nga komuna e Strugës “Summer Fest”, projekt i Fondacionit Mediatik “Dritan Hoxha”, që vjen me mbështetjen mediatike të “Top Channel”, “Digitalb” dhe “Top Albania Radio”, edhe këtë edicion vjen me risi dhe shumë argëtim. Më datë 18.07.2014 (e Premte) vjen edhe në Strugë. Aktiviteti do të mbahet tek ura e qytetit me fillim në orën 21.30. Nën prezantimin e Ledion Liços dhe Luana Vjollcës, me kengetaret Lindi Islami, Venera Lumani,Shpat Kasapi, Dren Abazi, Adrian Gaxha dhe Floriani,

Sport

Navas për 5 sezone te Reali

Ishte vetëm çështje kohe dhe momenti duket se ka ardhur. Reali i Madridit dhe Keylor Navas kanë gjetur gjuhën e përbashkët, duke rënë rakord për kushtet e kontratës, që do ta shndërrojnë portierin në një madrilen për 5 sezonet e ardhshme. Fillimisht Los Blancos u pajtuan me shifrën 10 milionë Euro që kërkoi Levante, ndërsa tani kanë marrë OK nga gardiani, i cili qëndron në pritje të telefonatës së agjentit për të nisur fluturimin nga Kosta Rika. Te Levante janë

ShowBiz

Lidhja e çiftit Beyonce e Jay Z ende në rrezik

Beyonce dhe Jay Z thuhet se janë duke marrë këshilla martesore online. Çifti i cili aktualisht është në një turne të përbashkët “On The Run”, thuhet se kanë pasur disa seanca këshillimi martesor me një terapeut në internet nëpërmjet programit me video “Skype”, në mënyrë që të mbajnë lidhjen e tyre të fortë. Një burim i tha Daily Mirror se “këshillimi martesor mundë të duket drastik, por në Amerikë këshillimi është procedurë mjaftë standarde”. Ata e njohin terapeut e tyre

Kuriozitete

Nuk mund ta besoni ku është vendi më i ndotur në botë!

Zonat e shopingut në Londër janë vend shumë atraktiv, ndërsa të dhënat e mëposhtme mund të ndikojnë tash e tutje në çmimet e patundshmërive. Në rrugën Oxford të Londrës janë përqendrimet më të larta të dioksidit të azotit, toksinë kjo që mund të shkaktojë sulme të rënda të astmës dhe sulme në zemër. Shkak për këtë është trafiku i pandalshëm në rrugë, që gjatë tërë ditës është i mbushur me vetura, taksi dhe autobusë që lëshojnë sasi të madhe të

Udhëtim

Bukuritë e “Detit Bavarez”

Liqeni Chiemsee, i cili gjithashtu quhet edhe Deti Bavarez, ndodhet në mes të Rozenhajm, Gjermani dhe Salzburg, Austri. Ata të cilët e kanë vizituar e konsiderojnë si një nga liqenet më të bukur në Evropë. Liqeni i bukur bavarez mbulon një sipërfaqe prej rreth 200 hektarë dhe është i ndarë në dy pjesë: pjesa me e madhe veriore e quajtur Weitsee dhe pjesa më e vogël jugore, e quajtur Inselsee. Në liqen ka dy ishuj të mëdha dhe disa më

Dizajn

Japoni, tren apo një hotel luksoz?

Duket sikur ndodhesh në ndonjë suitë të një hoteli me 5 yje, por në fakt është një tren. Treni i luksit është projektuar nga Ken Okuyama, dizajner që ka punuar për Pininfarina dhe ka realizuar linjën e disa makinave të Ferrarit. Për ta vënë atë në shinat e trenit do të kujdeset kompania e linjës hekurudhore Japan Railway East. Udhëtimi i parë është parashikuar të kryhet në vitin 2017. Ky tren nuk do të jetë një kënaqësi për të gjithë

Auto

VIDEO: BMW М4 “në rolin e aeroplanit”

Nëse dëgjoni që vetura fenomenale BMW М4 Coupe ndodhet në kuvertën e njërit prej dhjetë transportuesve amerikanë të aeroplanëve nga seria Nimitz, padyshim se kjo kërkon vëmendjen tuaj. Videoja që ju sjellim më poshtë është realizuar nga përfaqësuesi kanadez i markës prestigjioze gjermane.